S-3X6-16NF13 - Diversitech - OEM Replacement Filter
Diversitech
S-3X6-16NF13 - Diversitech - OEM Replacement Filter (Nanofiber FR)
Regular price
Sale price
Regular price
Sold out
Unit price
per
Super Zoom
  • Load image into Gallery viewer, S-3X6-16NF13 - Diversitech - OEM Replacement Filter
Diversitech
Sale price
Sold out
Unit price
per
S-3X6-16NF13 Filter Media Upgrades
  • ▪️ 80/20 Cellulose/Polyester (175°F, MERV 11)
  • ▪️ Nanofiber FR (175°F, MERV 15)
  • ▪️ Spunbond Polyester (200°F, upgradeable to 250°F)
  • Full filter media specs here. Need help deciding? Try the DAMN Filter-Media Selector
Get a Speed Quote
SAVE MORE on large orders. Call 📞(844) 605-3266 or 💬 request a quote—we’ll work with you.
S-3X6-16NF13 DETAILS
OEM Make: Diversitech
Part Number: S-3X6-16NF13
Dimensions: 8.38 x 12.74 x 16
Outside Diameter: 12.74"
Length: 16.00"
Inside Diameter: 8.38"
Top: Open with a 14.25" x 16.00" flange and gasket