C004-26-05-003 - Pleatco - OEM Replacement Filter
Pleatco
C004-26-05-003 - Pleatco - OEM Replacement Filter (Spunbond Polyester)
Regular price
Sale price
Regular price
Sold out
Unit price
per
Super Zoom
  • Load image into Gallery viewer, C004-26-05-003 - Pleatco - OEM Replacement Filter
Pleatco
Sale price
Sold out
Unit price
per
C004-26-05-003 Filter Media Upgrades
  • ▪️ 80/20 Cellulose/Polyester (175°F, MERV 11)
  • ▪️ Nanofiber FR (175°F, MERV 15)
  • ▪️ Spunbond Polyester (200°F, upgradeable to 250°F)
  • Full filter media specs here. Need help deciding? Try the DAMN Filter-Media Selector
Get a Speed Quote
SAVE MORE on large orders. Call 📞(844) 605-3266 or 💬 request a quote—we’ll work with you.
C004-26-05-003 Details
OEM Make: Pleatco
Part Number: C004-26-05-003
Dimensions: 9.48 x 13.84 x 26
Outside Diameter: 13.84"
Length: 26.00"
Inside Diameter: 9.48"